Kom til debat om syntesebiologi

  • Del
  • Læs op

Det Etiske Råd inviterer til debat om syntesebiologi, torsdag den 3. februar 2011 kl. 17.00-18.30

Visionen inden for syntesebiologi er at kunne bygge og fremstille organismer på samme effektive måde, som ingeniører bygger computere eller biler - med henblik på fx bæredygtig produktion af energi, fødevareingredienser, medicin og kemiske stoffer.

Forskerne sigter på at udvikle levende systemer ud fra elementer fra den levende og døde verden og dermed fremstille organismer og livagtige systemer, der ikke i forvejen findes i naturen. Allerede nu er det lykkedes at indsætte en helt igennem kunstigt fremstillet arvemasse i en bakterie; at redesigne en gærcelle så den fremstiller malariamedicin ved at sammenbringe gener fra fem forskellige organismer; og at genskabe et uddødt virus.

Udviklingen rejser en række spørgsmål om risiko, usikkerhed og nytte, og desuden mere principielle spørgsmål om betydningen af, at syntesebiologien rokker ved vores forhold til naturen og vores opfattelser af "liv". Hvilken etisk forskel er der fx på, at mennesket fremstiller levende organismer, og at naturen selv gør det? Er der noget særligt ved liv, der gør, at vi skal behandle det anderledes end fx maskiner? Og hvordan skal vi forholde os til organismer, der befinder sig i en gråzone mellem liv og ikke-liv?

Kom og deltag i debatten torsdag den 3. februar 2011, kl. 17.00-18.30 på Vartov, Farvergade 27, København K. Entreen er gratis og tilmelding er ikke nødvendig.

Oplægsholdere

Thomas Bjørnholm, prorektor ved Københavns Universitet, professor i nanoteknologi, tidligere leder for Center for Syntetisk Biologi

Klemens Kappel, lektor i filosofi ved Københavns Universitet og tidligere medlem af Det Etiske Råd

Mickey Gjerris, bioetiker, lektor ved Københavns Universitet og medlem af Det Etiske Råd.

Debatarrangementer

Det Etiske Råd er i foråret 2011 vært for en række debatarrangementer. Debatrækken blev indledt med fosterdiagnostik og syntetesebiologi er andet emne. Senere følger debatter om GMO og medicinsk optimering. Alle debatarrangementer foregår på Vartov, Farvergade 27, København K.

 

28-01-2011