Gå til hovedindhold

Mangeårig korshærchef Jeanette Bauer er nyt medlem af Det Etiske Råd

Jeanette Bauer er pr. 27. juni 2026 udpeget som nyt medlem af Det Etiske Råd.

Hun har været chef for Kirkens Korshær fra 2021 til juni 2026og har gennem en årrække desuden været både pressechef og afdelingschef i organisationen. Jeanette Bauer er kandidat i sundhedsfremme og kommunikation, tidligere folkevalgt for Socialdemokratiet og blev færdiguddannet som præst i december 2025.

Om sit medlemskab af Det Etiske Råd udtaler Jeanette Bauer:

”Det er livets helt store spørgsmål, som Det Etiske Råd beskæftiger sig med; dybden af den menneskelige tilværelse. Den kender jeg fra andre vinkler end de fleste; mit blik er formet af mange års engagement i socialt udsatte menneskers levevilkår.

Jeg er dybt optaget af, at vi sikrer værdighed for alle mennesker i dette land - især for den, der lever et udsat og sårbart liv. Jeg ønsker mig et samfund, hvor vi mener det med værdighed alvorligt. Fordi vi alle er uendeligt værdifulde og umistelige som skabte mennesker.

Vi glemmer alt for ofte det perspektiv i den politiske debat. Derfor er jeg også virkelig glad for og stolt over at være udpeget af Folketinget. For det viser, at der bred politisk bevidsthed om, at politik - reformer og samfundsudvikling - virker forskelligt afhængig af din livsposition. 

Jeg er ikke optaget af kategoriske svar, men af perspektiver og nuancer ud fra grundlaget om det enkelte menneskes ret til selvbestemmelse. Man bliver ikke mindre myndig eller dygtig til at træffe beslutninger i sit liv, "bare" fordi man er hjemløs, har et forbrug af stoffer eller sælger sex. 

Etisk Råd er en hæderkronet institution fyldt med dygtige og kloge mennesker. Jeg træder ind med stor ydmyghed for opgaven, og med et håb om, at jeg med min baggrund kan være med til at løfte, udfordre og udvikle debatten om nogle af tidens helt store dilemmaer”. 

Jeanette Bauer er udpeget af Folketingets Udvalg vedrørende Det Etiske Råd.